Czy na postawienie gotowej piwniczki ogrodowej wymagane jest pozwolenie?

Budowa piwniczki ogrodowej (czy też: ziemianki) na własnej posesji jest dobrym pomysłem z wielu względów. Zyskanie miejsca na przechowywanie wielu produktów spożywczych to pierwszy, który przychodzi do głowy, ale niejedyny. W tym artykule omówimy jednak nieco inną kwestię – czy ziemianka wymaga pozwolenia? A może wystarczy zgłosić jej postawienie? Przekonaj się o prawdziwej odpowiedzi i rozwiej wszelkie wątpliwości – zerknij do przygotowanego przez nas artykułu!

Piwniczka ogrodowa – pozwolenie czy zgłoszenie?

Polskie prawo budowlane jasno określa sytuację, w których należy uzyskać pozwolenie na budowę tego typu konstrukcji, a kiedy wymaga ona jedynie zgłoszenia w odpowiednim organie administracji architektoniczno-budowlanej. Zależy od kilku czynników, z których jeden – dotyczący powierzchni obiektu – jest właściwie najważniejszy.

Uwzględnienie wielkość planowanej konstrukcji jest więc każdorazowo niezbędne. Zgodnie z aktualnym polskim prawodawstwem piwnica ogrodowa, której powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych, nie wymaga pozwolenia. Nie musisz więc starać się o pozwolenie przy obiekcie tej wielkości, bo masz do budowania lub postawienia takiej konstrukcji automatyczne prawo.

Musisz jednak zgłosić jednak pojawienie się takiego obiektu do lokalnego urzędu budowlanego czy też departamentu planowania przestrzennego. Zgłoszenie tego rodzaju ma zawierać określone informacje. Przejdźmy teraz do ich wymienienia.

Wymogi zgłoszenia – co powinno się w nim znaleźć?

Zgłoszenie budowy piwniczki ogrodowej powinno zawierać niezbędne dokumenty, takie jak:

  • projekt budowlany obiektu – dokładnie opisany obiekt w postaci ziemianki wraz z całym jego schematem, wymiarami i rzecz jasna wzmianką o materiałach, z których został wykonany;
  • dokumentacja techniczna – w przypadku niektórych obiektów potrzebna jest dokumentacja potwierdzająca, że ów obiekt jest bezpieczny i może stanąć na twojej posesji, bo spełnia wszystkie przewidziane przez ustawodawcę normy;
  • zgody sąsiadów – w niektórych przypadkach konieczne jest dołączenie zgody sąsiadów na budowę czy postawienie ziemianki na posesji, która graniczy z ich działkami.

Dokumentację powinieneś dostarczyć do właściwego organu administracyjnego nie później niż na 30 dni startem budowy projektu. Jeśli w ciągu 21 dni od zgłoszenia nie wpłyną żadne zastrzeżenia od urzędu, przystąp do realizacji projektu.

Wyjątki i okoliczności specjalne

Jest jednak kilka wyjątków od tej reguły, które mogą wymagać uzyskania pozwolenia na budowę. Oto i one:

  • Piwniczki ogrodowe planowane w miejscach takich jak parki narodowe, rezerwaty przyrody czy obszary zabytkowe często podlegają szczególnym regulacjom urbanistycznym.
  • Wymagana jest szczegółowa analiza przepisów oraz uzyskanie specjalnych pozwoleń od odpowiednich instytucji zarządzających tymi terenami.
  • Konieczność przeprowadzenia oceny wpływu inwestycji na środowisko naturalne i kulturowe może prowadzić do potrzeby dostosowania projektu do wymogów ochrony środowiska.
  • Jeśli budowa piwniczki ogrodowej wpłynie na zmianę sposobu użytkowania gruntu (na przykład z rolnego na użytkowy lub wprowadzenie funkcji rekreacyjnej), konieczne może być uzyskanie formalnego pozwolenia na budowę.
  • Lokalne plany zagospodarowania przestrzennego mogą określać szczegółowe wymagania dotyczące zagospodarowania terenu, a każda znacząca zmiana wymaga zgłoszenia lub uzyskania zgody odpowiednich władz.
  • Proces ten ma na celu zapewnienie, że wszelkie nowe konstrukcje harmonijnie wpisują się w istniejącą strukturę i zasady zarządzania przestrzenią.

Decyzja o tym, czy piwniczka ogrodowa wymaga pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłoszenie, zależy głównie od jej rozmiarów oraz lokalizacji. W każdym przypadku warto skonsultować się z lokalnym urzędem – upewnij się, że wszystkie Twoje działania są zgodne z przepisami obowiązującymi na terenie, w którym masz zamiar postawić piwniczkę ogrodową. Wtedy budowa przebiegnie sprawnie, a Ty unikniesz potencjalnych komplikacji prawnych!

POTRZEBUJESZ POMOCY?
ZOSTAW NUMER - ODDZWONIMY!

tel


    Podanie danych w powyższym formularzu jest całkowicie dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej obsługi Twojego zapytania. Więcej na Czytaj więcej