Dlaczego warto mieć czujnik poziomu szamba?

Czujnik poziomu szamba znacząco podnosi komfort i bezpieczeństwo użytkowania domowych instalacji sanitarnych. Zwłaszcza w miejscach bez dostępu do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Czujniki poinformują cię o stanie napełnienia zbiornika i zapobiegną nieprzyjemnym sytuacjom związanym z przepełnieniem szamba. Jak działają czujniki poziomu szamba? W jaki sposób dokonać ich montażu? Dlaczego są tak przydatne w utrzymaniu higieny domu i zachowaniu bezpieczeństwa podwórza? Przekonaj się!

Czujnik poziomu szamba – czym jest i jak działa?

Czujnik poziomu szamba jest urządzeniem monitorującym ilość ścieków w zbiorniku bezodpływowym. Zazwyczaj składa się z dwóch części:

 

  • pływaka, który zmienia położenie wraz ze zmianą poziomu płynów w zbiorniku;
  • centralki z panelem sygnalizacyjnym, która odbiera sygnały od pływaka.

 

Gdy poziom ścieków osiąga krytyczny punkt, na panelu zapala się czerwona dioda. Niektóre systemy emitują dodatkowo alarmowy sygnał dźwiękowy. To prosty, lecz efektywny sposób na śledzenie poziomu szamba i zapobieganie jego przepełnieniu.

Jak zamontować czujnik poziomu szamba?

Montaż czujnika poziomu szamba jest stosunkowo prosty. Przeprowadzisz bez potrzeby wchodzenia do wnętrza zbiornika. Najważniejsza jest kwestia prawidłowego zamocowania czujnika i jego skonfigurowanie zgodnie z instrukcją producenta.

 

Istnieją różne typy czujników – przewodowe i bezprzewodowe. Wybór konkretnego modelu zależy od specyfiki instalacji oraz twoich preferencji.

 

  • Bezprzewodowy czujnik poziomu szamba jest z pewnością bardziej elastyczny podczas montażu. Nie potrzebuje podłączenia do sieci, nie zaburza więc estetyki twojego podwórza.
  • Gdy jednak zbiornik bezodpływowy znajduje się blisko gniazda z dostępem do sieci elektrycznej, możesz zdecydować się na model przewodowy.

Czujnik poziomu szamba WiFi

Nowoczesne technologie pozwalają na to, by czujnik poziomu szamba łączył się z WiFi. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie – umożliwia zdalny monitoring stanu zbiornika przez internet, na przykład za pomocą urządzenia mobilnego.

 

Czujniki WiFi wysyłają powiadomienia bezpośrednio na twój smartfon, tablet czy laptop. Wystarczy zainstalowanie odpowiedniej aplikacji, by monitorować stan poziomu napełnienia zbiornika bezodpływowego poza domem na bieżąco.

Kiedy szambo jest pełne?

Szybkie rozpoznanie przepełnienia szamba pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i wylania nieczystości poza zbiornik bezodpływowy. Odpowiednio skonfigurowane czujniki poinformują cię, kiedy poziom zapełnienia szamba przekroczy granicę oznaczająca konieczność jego odpompowania.

 

Umożliwiają więc planowanie wywozu nieczystości zawczasu, przed przepełnieniem zbiornika. Racjonalna konfiguracja czujnika zapewni przynajmniej kilka dni na zorganizowanie odbioru ścieków, ułatwiając zarządzanie domowymi odpadami.

Jak własnoręcznie zrobić czujnik poziomu szamba?

Dla majsterkowiczów, którzy znają się na elektronice, samodzielne wykonanie czujnika poziomu szamba nie jest kłopotem. Projekt może opierać się na prostych pływakach i sensorach poziomu wody, które są dostępne w sklepach elektronicznych.

 

Ważne, aby taki domowy system był dobrze zaprojektowany i zabezpieczony. Pamiętaj, że tylko dobrze zaprojektowane urządzenie pozwoli uniknąć problemów z określeniem poziomu napełnienia szamba. Jeśli nie wiesz, jak wykonać taki sprzęt, lepiej zdaj się na czujnik przygotowany przez profesjonalnego producenta. Każdy z nich jest opatrzony stosownymi atestami, a jego efektywność testowana w wielu próbach przed dopuszczeniem sprzętu do obrotu w sklepach i hurtowniach.

 

Czujnik poziomu szamba jest nie tylko kwestią wygody, ale również bezpieczeństwa. Urządzenia pozwalają na efektywne zarządzanie domowymi ściekami i unikanie nieprzyjemnych niespodzianek związanych z przelaniem szamba. Rozważ ich instalację, aby podnieść komfort życia oraz zabezpieczyć swoją posesję przed nieoczekiwanymi problemami związanymi z domowym systemem kanalizacyjnym!

POTRZEBUJESZ POMOCY?
ZOSTAW NUMER - ODDZWONIMY!

tel


    Podanie danych w powyższym formularzu jest całkowicie dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej obsługi Twojego zapytania. Więcej na Czytaj więcej