Jak dobrać szambo?

Inwestorzy planujący montaż systemu odpowiedzialnego za odprowadzanie ścieków z gospodarstwa domowego, już na samym początku muszą zmierzyć się z pytaniami, które pomogą wybrać właściwe szambo.

Jak dobrać wielkość zbiornika na szambo

Gdzie powinno zostać zamontowane? Jak zabezpieczyć zbiornik? To oczywiście tylko niektóre z kwestii wymagających rozstrzygnięcia. My pragniemy Państwu zwrócić uwagę na jedno z najistotniejszych, wspomnianych wyżej zagadnień. Jak dobrać wielkość szamba? – to właśnie to pytanie powinno towarzyszyć inwestorowi już na etapie planowania.

Podstawą jest wiedza dotycząca prawidłowej eksploatacji zbiornika. Wiele podmiotów oferujących sprzedaż i montaż szamba zwraca uwagę na fakt, iż jego pojemność powinna pozwolić na swobodne opróżnianie zbiornika.

Najważniejszym kryterium, które Inwestor powinien wziąć pod uwagę, powinna być częstotliwość kursów pojazdu asenizacyjnego oraz jego pojemność. Warto zdecydować się na Zbiorniki jednokomorowe monolityczne, Szambo prostokątnezakup zbiornika o takiej pojemności, która odpowiada jednorazowemu opróżnieniu przez samochód asenizacyjny (pamiętajmy, że za tego typu usługę płaci się w odniesieniu do ilości kursów, nie zaś do ilości – podawanej w litrach – wywożonych przez pojazd ścieków). Pamiętając o tej zależności oraz znając zapotrzebowanie budynku, Inwestorowi będzie o wiele łatwiej zdecydować się na zakup konkretnego modelu.

Jakie szambo wybrać?

Jednak jak dobrać wielkość szamba do poziomu zużycia wody gospodarczej? Jeżeli inwestor nie dysponuje wiedzą opartą na własnych doświadczeniach oraz obliczeniach, których dokonał, może posiłkować się średnią przedstawioną przez Ministerstwo:

80-100 l na dobę dla budynków z WC, łazienką i lokalnym źródłem ciepłej wody (np. bojlerem);

140-160 l na dobę dla budynków z WC, łazienką, w których ciepła woda dostarczana jest z zewnętrznego źródła (np. elektrociepłowni).

Jaką wielkość szamba wybrać?

Szacowana wartość zużycia nie jest oczywiście wskaźnikiem stałym. Każdy z domowników ma bowiem swoje przyzwyczajenia, od Zbiorniki dwukomorowe monolityczne, Szambo dwukomorowektórych również uzależniona jest intensywność wytwarzanych ścieków. Należy pamiętać, aby również i ten aspekt wziąć pod uwagę decydując się na wybór konkretnego modelu szamba. Co więc może mieścić się pod pojęciem indywidualnych przyzwyczajeń? Oto kilka przykładów, które bez wątpienia oddziałują na wzrost ilości ścieków produkowanych przez dane gospodarstwo:

niestandardowe rozwiązania tworzące część wyposażenia gospodarstwa domowego – przykładem może być jaccuzzi lub basen;

obecność dzieci w gospodarstwie domowym – wielkość szamba musi odpowiadać konieczności częstszego prania bądź kąpieli;

obecność urządzeń oraz armatury łazienkowej sprzyjającej oszczędności wody (np. zmywarki, jako alternatywa dla ręcznego zmywania naczyń bądź specjalne, pomagające w utrzymaniu oszczędnego zużycia wody baterie łazienkowe oraz kuchenne).