Bez kategorii

Jakie szambo na działkę wybrać? Praktyczny poradnik dla każdego

By 18 maja 2023 No Comments

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie szambo na działkę będzie odpowiednim wyborem. Proces decyzyjny jest w tym przypadku dość skomplikowany – należy w jego ramach uwzględnić szereg czynników, takich jak np. rodzaj zbiornika oraz materiał, z którego jest on wykonany czy wymogi zawarte w aktualnych przepisach prawnych. W przygotowanym przez nas poradniku wyjaśniamy między innymi: jakie szambo na działce ROD jest rozwiązaniem wartym rozważenia oraz czym kierować się podczas wyboru zbiornika.

Jakie szambo na działce ROD będzie dobrą inwestycją?

Posiadanie własnej działki  jest z pewnością marzeniem wielu osób. Miejsce takie umożliwia spędzanie czasu w naprawdę przyjemnych warunkach: któż nie lubi przebywać w otoczeniu natury i to jeszcze na własnym terenie? Chcąc zapewnić sobie maksymalny komfort przebywania na takiej działce, należy zainwestować w rozwiązanie, które pozwoli poradzić sobie z problemem płynnych nieczystości. W jaki sposób można to zrobić?

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań, w przypadku lokalizacji takich jak działki rekreacyjne, są szamba betonowe. Stanowią one doskonałą alternatywę dla systemu kanalizacyjnego, do którego w wielu przypadkach działkowcy nie mają możliwości się podłączyć. Szamba betonowe charakteryzują się dużą masą, która zapewnia im zabezpieczenie przed ryzykiem wypchnięcia przez wody gruntowe. Niekwestionowanymi plusami tego rozwiązania są także solidność, szczelność oraz trwałość, a dodatkowo niższa cena niż w przypadku szamb plastikowych.

Inwestorzy zastanawiający sie, jakie szambo na działce rekreacyjnej będzie dobrym pomysłem, mają do wyboru wiele różnych rozwiązań. Wśród szamb betonowych możemy wyróżnić m.in.:

Dobór konkretnego rozwiązania jest uzależniony od indywidualnych potrzeb właściciela działki, jednak niezależnie od typu zbiornika betonowego, produkty z tej kategorii cechują się licznymi zaletami. Jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu zależy na losie otaczającej go przyrody. Aspekty proekologiczne to oczywiście nie jest jedyny plus naszych rozwiązań – należy wspomnieć także między innymi o tym, że wykonywane są z materiałów odpornych na wilgoć, niską temperaturę czy uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo można je z powodzeniem montować nawet w trudnych warunkach gruntowych oraz w miejscach, gdzie jeżdżą samochody osobowe jak również ciężarowe.

Jak przepisy regulują kwestię szamb na działkach rekreacyjnych?

Zastanawiając się nad tym, jakie szambo na działce ROD będzie właściwym wyborem, należy zdawać sobie sprawę, że kwestie związane z tego rodzaju systemami są regulowane prawnie. O jakich najważniejszych wymogach dotyczących tego obszaru należy pamiętać?

  • Szambo powinno być szczelne oraz regularnie opróżniane.
  • Z szamba mogą korzystać właściciele działek, którzy nie mają możliwości podłączenia działki do sieci kanalizacyjnej.
  • W przypadku zbiorników do 10 m3 mamy do czynienia z mniejszymi formalnościami – wystarczy w takim wypadku zgłosić się w tej sprawie do starostwa bądź odpowiedniego urzędu.
  • Jeśli przewidywana pojemność zbiornika betonowego ma mieć więcej niż 10 m3, to należy wystąpić o pozwolenie na budowę.

Przepisy wskazują również, na co trzeba zwrócić uwagę w kontekście lokalizacji zbiornika na działce. Dla przykładu, szambo o pojemności do 10 m3 (bardzo często stosowane rozwiązanie na działkach letniskowych) musi znajdować się minimum:

  • 5 metrów od drzwi i okien budynków mieszkalnych,
  • 2 metry od granicy działki (ta odległość może ulec zmniejszeniu, jeśli dojdzie do porozumienia z właścicielem sąsiedniej działki),
  • 15 metrów od ujęcia wody, np. studni.

Szambo na działkę – jaka pojemność będzie odpowiednia?

Montując wybrane szambo na działce, należy zastanowić się również nad tym, jakiej wielkości szambo na działkę rekreacyjną będzie odpowiednie. Wielkość szamba określa się poprzez jego pojemność. Decyzja na temat tego, jakie duże szambo na działce rekreacyjnej będzie dobrą inwestycją, powinna być podejmowana na podstawie zużycia wody na danej działce. Dobrym tropem jest zastanowienie się, ile właściwie osób będzie korzystała z szamba; pozwoli to na znalezienie najbardziej odpowiedniego rozwiązania dla danej sytuacji.

Jako renomowany producent szamb betonowych Kamal-Bet proponujemy klientom niezawodne, szczelne szamba betonowe. Zapewniamy transport do dowolnego miasta w kraju oraz kompleksowy, bezpłatny montaż, dzięki czemu inwestorzy korzystający z naszych usług mają pewność, że ich zbiorniki będą działać bezawaryjnie przez długi czas.

Zapraszamy do kontaktu.