Myślisz o postawieniu piwniczki na przetwory? Ziemianka do przechowywania warzyw jest czymś, nad czym zastanawiasz się od dłuższego czasu? Zalet posiadania takiej konstrukcji na własnej posesji jest wiele. Magazynowanie żywności różnego rodzaju – od warzyw, przez owoce, aż po przetwory, marynaty czy ziarna – to tylko jedna z korzyści. Jest ich o wiele więcej! Opowiadamy, które produkty spożywcze możesz w niej bezpiecznie trzymać. Wspominamy także o wielu dodatkowych jej zaletach.
Ziemianka do przechowywania warzyw
Chcesz zachować świeżość surowych warzyw przez dłuższy czas? Ziemianka na przetwory ma również świetne warunki do składowania między innymi:
- ziemniaków – nawet przez kilka miesięcy (od jesieni aż do wiosny);
- cebuli – również przez kilka miesięcy;
- buraków;
- marchwi;
- pietruszki i selera.
Wszystkie wymienione wyżej warzywa możesz magazynować miesiącami. Niska temperatura piwniczki uniemożliwi zepsucie się warzyw, a ty będziesz mógł cieszyć ich smakiem od chłodnej jesieni, przez mroźną zimę, aż do pierwszych promyków wiosny.
Miejsce na owoce
W chłodnej i ciemnej ziemiance na warzywa przechowasz także wiele rodzajów owoców. Na przykład:
- jabłka – trzymaj je w oddzielnych pojemnikach lub półkach, by nie dotykały siebie nawzajem i zachowywały świeżość na dłużej;
- gruszki – doglądaj ich co jakiś czas i usuwaj te, które zaczynają się psuć, by nie dopuścić do zepsucia pozostałych;
- śliwki;
- morele – nie wytrzymują tak długo, jak pozostałe rodzaje owoców, ale w odpowiednich warunkach są przydatne do spożycia do kilku tygodni;
- brzoskwinie – zachowują świeżość przez kilka tygodni po umieszczeniu ich w piwniczce.
Chcesz zadbać o stan przechowywanych owoców? Pamiętaj, że musisz regularnie ich doglądać. W innym wypadku jedno nadgniłe jabłko może zepsuć wszystkie pozostałe w krótkim czasie. Gdy usuniesz zawczasu zaczynający się psuć owoc, Twoje zapasy nie ucierpią przez długi czas!
Przechowywanie przetworów w ziemiance
Mówiliśmy już o surowych warzywach oraz owocach. Teraz wskażemy, jakie rodzaje przetworów zachowasz w piwniczce bez trudu przez długie miesiące. Do przetworów słodkich zaliczają się między innymi:
- wszelkiego rodzaju dżemy owocowe;
- konfitury;
- marmolady
- oraz kompoty.
Słodkie przetwory zachowują przydatność do spożycia przez ponad rok. Czasem nawet do dwóch lat. Kompoty oraz soki owocowe najlepiej spożyć do 6-12 miesięcy po umieszczeniu ich w piwniczce. Podobnie jak wszelkiego rodzaju słone przetwory w postaci:
- marynat;
- kiszonek
- oraz sałatek warzywnych.
W Kamal-Bet oferujemy piwniczki zaprojektowane do magazynowania także innych produktów spożywczych. Miód w każdym rodzaju takiej piwniczki przechowasz nawet przez kilka lat. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić stan przetworów przed ich spożyciem – zwróć uwagę na zapach i kolor danego produktu, by upewnić się, że wciąż pozostaje świeży i zdatny do spożycia.
Piwniczka na przetwory piwniczką na alkohole!
Napój alkoholowy może być lekkim piwem, słodkim cydrem, wytrawnym winem lub mocnym alkoholem. Znajdziesz na nie miejsce w piwniczce! Jak długo mogą w niej przebywać?
- Piwa butelkowane – spożyj je w ciągu kilku miesięcy (piwa rzemieślnicze mogą być przechowywane nawet do 1-2 lat).
- Piwa kraftowe i specjalne – niektóre, szczególnie te ciemne i mocne (stouty, portery), mogą zyskiwać na smaku przez lata.
- Wina białe – młode wina białe przez 1-3 lata, natomiast starsze i wytrawne wina przez nawet 5-10 lat.
- Wina czerwone – przez lata (od 2 do nawet 20) w zależności od rodzaju i jakości (Bordeaux czy Barolo mogą dojrzewać przez dziesięciolecia).
- Cydry – wypij je w ciągu 1-2 lat. Niektóre cydry kraftowe zyskują ciekawszy smak z czasem, gdy są przechowywane w odpowiednich warunkach.
Piwniczka na przetwory jest więc piwniczką na przeróżne produkty spożywcze i napoje alkoholowe. Jest także dodatkowym miejscem na narzędzia ogrodowe czy innego rodzaju przybory, na które nie ma miejsca w domu. W Kamal-Bet oferujemy różne rodzaje piwniczek, które ubogacą twoją posesję i staną się świetnym, funkcjonalnym magazynem funkcjonującym przez cały rok!