Chcesz wybudować kanał samochodowy w swoim garażu? Wolisz upewnić się nie tylko w kwestii aspektów technicznych przedsięwzięcia (wymiary, oświetlenie, bezpieczeństwo), ale również prawnych? Zastanawiasz się, czy potrzebujesz pozwolenia? Opowiadamy, jak wygląda sytuacja prawna związana z wykonaniem kanału samochodowego w garażu na własnej posesji. Przeczytaj przygotowany przez nas artykuł i dowiedz się więcej!
Kanał w garażu – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?
W Polsce – tak jak w wielu innych krajach europejskich – każda większa inwestycja budowlana może wymagać uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Budowa kanału samochodowego nie jest jednak budową w ścisłym tego słowa znaczeniu. Należy jednak zaznaczyć, że prawodawstwo w tej kwestii nie zostało ujednolicone.
Prawo budowlane mówi, że nawet niewielkie konstrukcje – jak kanał samochodowy – mogą wymagać pozwolenia, jeśli zmieniają sposób użytkowania pomieszczenia lub wpływają na bezpieczeństwo konstrukcji. Pytanie jednak brzmi: czy ta zasada odnosi się także do kanałów garażowych, czy jedynie do tych budowanych w profesjonalnych warsztatach samochodowych?
- Gdy kanał jest budowany w warsztacie samochodowym (a więc w obrębie oficjalnie działającego przedsiębiorstwa), musi spełniać wszelkie normy i regulacje prawne, a także przepisy BHP.
- Kiedy jest to kanał budowany w garażu do własnych potrzeb, nie jest traktowany tak rygorystycznie. Nie wymaga więc pozwolenia na budowę. Nie istnieje także wymóg nakazujący jego zgłoszenie.
Kanał samochodowy w garażu – wymiary i kwestie techniczne
Jakie wymiary powinien mieć kanał? Jak prawidłowo go oświetlić oraz jak zapewnić bezpieczeństwo podczas jego użytkowania? Nie ma tutaj sztywnych ram, w przypadku gdy rozmawiamy o kanale garażowym. Warto jednak zerknąć na przepisy regulujące wymiary kanałów warsztatowych oraz inne aspekty techniczne, by na ich podstawie oszacować właściwą postać kanału garażowego.
Spójrzmy na aktualne rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które określa przepisy funkcjonowania stacji badań technicznych pojazdów (Dz.U. 2006 nr 40 poz. 275).
Wymiary kanału
- Długość kanału powinna przewyższać długość pojazdu, który ma być na nim serwisowany, z dodatkowym miejscem na schody, jeśli są umieszczone na końcu kanału.
- Szerokość kanału powinna wynosić od 0,6 do 0,9 m dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t oraz od 0,7 do 1,0 m dla pojazdów o większej masie.
- Głębokość kanału powinna mieścić się w zakresie od 1,3 do 1,8 m.
Bezpieczeństwo i wyposażenie
- Kanał powinien być wyposażony w przesuwne platformy lub stałe boczne stopnie umożliwiające łatwy dostęp do pojazdu i pracę na wysokości.
- Kanał musi posiadać system odwodnienia oraz dobrze zaprojektowaną wentylację nawiewną.
Oświetlenie
- Kanał powinien mieć zapewnione odpowiednie oświetlenie, w tym światło rozproszone oświetlające miejsce pracy oraz światło skupione o bezpiecznym napięciu, które można kierować na konkretne elementy pojazdu w razie potrzeby.
Dostępność narzędzi
- W kanałach powinny być umieszczone półki (wgłębione w ścianę) na narzędzia, co ułatwia organizację miejsca pracy i zapewnia szybki dostęp do potrzebnych instrumentów.
Zabezpieczenie i pokrycie
- Kanał powinien zostać zabezpieczony po zakończeniu prac. Na przykład za pomocą mocnych i wytrzymałych desek, by zminimalizować ryzyko przypadkowego wpadnięcia i wypadku.
Kanał w garażu bez pozwolenia – wnioski
Wszystkie wymienione wyżej przepisy obowiązują kanały warsztatowe. Kanał garażowy możesz więc wykonać według wskazań zawartych w ustawie, ale wskazania nie są w tym przypadku wymogiem. Nie musisz jednak przestrzegać wszystkich wytycznych. Zadbaj więc o to, by budowany kanał stał się w pełni funkcjonalny, dobrze oświetlony, bezpieczny w użytku i dostosowany do wymiarów twojego garażu. Nie musisz mieć specjalnego pozwolenia na jego wybudowanie ani nigdzie go zgłaszać.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące statusu prawnego kanału, który chcesz wybudować w garażu, zwróć się do lokalnego urzędu nadzoru budowlanego. Urzędnicy wydziału architektury lub urbanistyki odpowiedzą na pytania dotyczące pozwolenia na budowę, lub konieczności jej zgłoszenia i rozwieją twoje wątpliwości.