Jak dobrać wielkość zbiornika na szambo
Podstawą jest wiedza dotycząca prawidłowej eksploatacji zbiornika. Wiele podmiotów oferujących sprzedaż i montaż szamba zwraca uwagę na fakt, iż jego pojemność powinna pozwolić na swobodne opróżnianie zbiornika.
Najważniejszym kryterium, które Inwestor powinien wziąć pod uwagę, powinna być częstotliwość kursów pojazdu asenizacyjnego oraz jego pojemność. Warto zdecydować się na
zakup zbiornika o takiej pojemności, która odpowiada jednorazowemu opróżnieniu przez samochód asenizacyjny (pamiętajmy, że za tego typu usługę płaci się w odniesieniu do ilości kursów, nie zaś do ilości – podawanej w litrach – wywożonych przez pojazd ścieków). Pamiętając o tej zależności oraz znając zapotrzebowanie budynku, Inwestorowi będzie o wiele łatwiej zdecydować się na zakup konkretnego modelu.
Jednak jak dobrać wielkość szamba do poziomu zużycia wody gospodarczej? Jeżeli inwestor nie dysponuje wiedzą opartą na własnych doświadczeniach oraz obliczeniach, których dokonał, może posiłkować się średnią przedstawioną przez Ministerstwo:
80-100 l na dobę dla budynków z WC, łazienką i lokalnym źródłem ciepłej wody (np. bojlerem);
140-160 l na dobę dla budynków z WC, łazienką, w których ciepła woda dostarczana jest z zewnętrznego źródła (np. elektrociepłowni).