Czy szambo zamarza i jak zabezpieczyć taki zbiornik na zimę?

Nadchodzące wraz z zimą spadki temperatur sprawiają, że w głowach wielu osób pojawia się pytanie dotyczące tego, czy szambo zamarza w takich warunkach. Mimo że w obecnych czasach okres zimowy nie kojarzy się już z siarczystymi mrozami, to obawy związane ze stanem szamba przez te kilka miesięca nie mijają. W naturalny sposób tematem do dyskusji staje się więc również to, czy opróżniać szambo na zimę oraz jak zadbać o system gromadzenia nieczystości przed nadejściem i podczas zimy. W dalszej części tego artykułu wyjaśnimy najistotniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem, odpowiadając m.in.: czy zamarzanie szamba jest możliwe oraz jak można zabezpieczyć szambo na czas panowania ujemnych temperatur.

Czy szambo zamarza podczas zimowych mrozów?

Potencjalne zamarzanie szamba jest jednym z procesów, których szczególnie obawiają się właściciele tego typu systemów gromadzenia ścieków. Czy jednak ta przykra wizja w postaci zamarzniętych nieczystości w zbiorniku może się ziścić? Z pewnością wiele osób uspokoi to, że w przypadku prawidłowo zamontowanych i eksploatowanych zbiorników zamarzanie szamba jest praktycznie niemożliwe. Z czego to wynika?

Podstawowym powodem przeczącej odpowiedzi na pytanie o to, czy szambo zamarza, jest to, że tego rodzaju zbiorniki montuje się poniżej tzw. warstwy przemarzania. W efekcie nawet wyjątkowo niskie temperatury nie grożą tym, że znajdujące się w zbiornikach ścieki zaczną zamarzać. Innym istotnym czynnikiem, który sprawia, że zamarzanie szamba nie ma miejsca, są procesy fermentacji nieczystości zachodzące w zbiorniku. Jeśli ścieki są regularnie dostarczane do zbiornika, to zachowana zostaje intensywność tych procesów. Jednym z ich skutków jest wytwarzanie ciepła, dzięki któremu w szambie stale panuje temperatura w okolicach 10 stopni Celsjusza i to także wtedy, gdy na zewnątrz jest bardzo mroźno.

Z uwagi na obie wspomniane kwestie właściciele zbiorników teoretycznie nie powinni mieć najmniejszych wątpliwości, czy szambo zamarza, czy też nie. Istnieją jednak pewne czynniki, które powodują ryzyko zamarznięcia rur instalacji ściekowej lub zbiornika wraz z zawartością.

  • Jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko na zamarznięcie szamba jest brak odprowadzania ścieków do zbiornika lub dostarczanie ich do niego w znikomej ilości. Ogranicza to procesy fermentacyjne w środku szamba, które są odpowiedzialne za podwyższanie temperatury w jego wnętrzu. Z tą sytuacją szczególnie często mamy do czynienia w przypadku szamb przy np. domkach letniskowych, które nie zostały opróżnione przed nadejściem zimy.
  • Inną okolicznością sprzyjającą zamarzaniu szamba jest zbyt płytkie zakopanie zbiornika na szambo lub rur odprowadzających ścieki. W takim wypadku instalacja znajduje się w warstwie przemarzania gruntu i jest silnie narażona na szkodliwy wpływ mrozu.
  • Kolejnym aspektem, który niesie za sobą ryzyko obniżenia sprawności instalacji sanitarnej, jest nieodpowiedni kąt nachylenia należących do niej rur. W celu zapewnienia odpowiedniego spadu rurze współtworzącej instalację należy zachować optymalną proporcję kąta nachylenia: od 2 do 3 cm na każdy metr bieżący takiej rury. W przeciwnym wypadku może dojść do znacznego utrudnienia przepływu nieczystości, a w konsekwencji powstania zatorów i zamarzania płynnych ścieków zgromadzonych w rurze.
  • Analogiczna do powyższej niepożądana sytuacja może wystąpić w momencie, gdy dojdzie do przepełnienia zbiornika na szambo i ścieki z rury nie będą mogły znaleźć ujścia. Istnieje duże ryzyko zamarznięcia znajdujących się w niej nieczystości, szczególnie w przypadku kilkudniowych wysokich mrozów. W skrajnych sytuacjach może to doprowadzić m.in. do uszkodzenia rury i konieczności poniesienia kosztów naprawy.

Jak widać, odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy szambo zamarza zimą, będzie przecząca pod warunkiem, że zbiornik oraz instalacja odprowadzająca ścieki zostały odpowiednio zamontowane, a samo szambo jest właściwie przygotowane na tę porę roku.

Czy opróżniać szambo na zimę? Podpowiadamy

Niekiedy właściciele szczelnych zbiorników na nieczystości zastanawiają się, czy opróżniać szambo na zimę. Odpowiedź w tym przypadku jest jednoznaczna: tak, należy opróżnić zbiornik na ścieki przed nadejściem zimy. Warto zaznaczyć, że ta zasada dotyczy nie tylko szamb, które są używane okresowo i znajdują się przy domkach letniskowych lub na działkach wypoczynkowych. Znajduje ona zastosowanie również w przypadku zbiorników wykorzystywanych na co dzień przez gospodarstwo domowe, szczególnie gdy domownicy planują dłuższy wyjazd, np. na ferie zimowe.

Co istotne, o zbiornik należy dbać również w trakcie sezonu zimowego. Przykładem takiego działania jest np. odśnieżanie pokrywy szamba i wentylacyjnego kominka betonowego w przypadku, gdy zostanie on zatkany poprzez grubszą warstwę śniegu. Dzięki temu właściwa wentylacja szamba zostanie zachowana.

Podsumowanie

Co do zasady odpowiedź na pytanie, czy szambo zamarza, brzmi: nie, pod warunkiem, że zostało dobrze zamontowane i opróżnione przed sezonem zimowym. Wynika to przede wszystkim z procesów fermentacyjnych zachodzących w zbiorniku, które powodują generowanie ciepła, a także z tego, że szamba montowane są poniżej warstwy przemarzania. Istnieją jednak czynniki i okoliczności, takie jak np. brak regularnego odprowadzania ścieków do nieopróżnionego przed zimą szamba czy źle zamontowane rury doprowadzające nieczystości do zbiornika, które mogą znacząco zwiększać ryzyko zamarzania szamba lub ścieków zgromadzonych w rurach instalacji sanitarnej.

Aby cieszyć się funkcjonalnym, bezpiecznym i niezawodnym szambem zarówno w okresie zimowym, jak i w pozostałe pory roku, należy zdecydować się na wysokiej jakości zbiornik i powierzyć jego montaż doświadczonym specjalistom. Jako renomowany producent szamb betonowych oferujemy solidne i wyjątkowo szczelne, podziemne zbiorniki betonowe na ścieki. Dostępne są u nas szamba o różnych pojemnościach, dlatego z pewnością każdy klient znajdzie rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb. Warto podkreślić, że na nasze produkty dajemy aż pięcioletnią gwarancję, a także zapewniamy transport do dowolnej miejscowości w kraju i bezpłatny, profesjonalny montaż. Decydując się na skorzystanie z oferty Kamal-Bet, klienci mogą uniknąć późniejszych problemów ze zbyt płytkim zakopaniem zbiornika czy nieodpowiednio zainstalowanymi rurami doprowadzającymi ścieki do zbiornika.

Zapraszamy do kontaktu.

POTRZEBUJESZ POMOCY?
ZOSTAW NUMER - ODDZWONIMY!


    Podanie danych w powyższym formularzu jest całkowicie dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej obsługi Twojego zapytania. Więcej na Czytaj więcej