Bez kategorii

Zbiornik na deszczówkę – jaka odległość od granicy działki jest wymagana?

By 11 stycznia 2024 No Comments

Osoby planujące inwestycję w zbiornik na deszczówkę muszą zdawać sobie sprawę z tego, jaka odległość od granicy działki jest wymagana w przypadku montażu tego typu rozwiązań. Ten aspekt związany z lokalizacją systemu gromadzenia wody deszczowej jest uregulowany prawnie, dlatego należy podejść do niego ze szczególną uwagą. W dalszej części tego artykułu wyjaśnimy, gdzie umieścić zbiornik podziemny na deszczówkę, aby tego rodzaju inwestycja była funkcjonalna i zgodna z przepisami.

Gdzie umieścić zbiornik na deszczówkę? Najistotniejsze informacje

Zbiorniki na deszczówkę stanowią ekologiczne rozwiązanie umożliwiające gromadzenie wody opadowej, która może być później wykorzystana na wiele sposobów. Właściciele działek wyposażonych w taki system mogą wykorzystać zebraną wodę opadową m.in. do podlewania ogrodu, mycia samochodu czy spłukiwania toalety. Aby skutecznie zrealizować inwestycję w zbiornik podziemny na deszczówkę, należy poznać przepisy regulujące to zagadnienie, a także dokładnie przeanalizować plan działki, na której taka instalacja ma się znaleźć.

Zbiornik na deszczówkę a plan działki – na co należy zwrócić uwagę?

Skala trudności związana z montażem zbiornika na deszczówkę zależy w dużej mierze od tego, na jakim etapie chcemy zrealizować taką instalację. Z prostszą sytuacją mamy do czynienia w momencie, gdy dopiero planowana jest budowa domu – jeśli jednak nieruchomość została już zbudowana, to należy przeanalizować dokumentację budowy w celu wybrania odpowiedniego miejsca, gdzie umieścić zbiornik na deszczówkę. Wśród czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, znajdują się m.in.:

  • umiejscowienie i sposób, w jaki zostały poprowadzone przewody i rury, które mają za zadanie zaopatrywanie działki w różnego rodzaju media,
  • położenie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków,
  • ewentualna obecność mocno ukorzenionych, dużych roślin, takich jak np. drzewa.

Po zlokalizowaniu tego typu obiektów możliwe będzie wykluczenie niektórych fragmentów działki z grona potencjalnych miejsc montażu zbiornika na deszczówkę.

Zbiornik podziemny na deszczówkę – co mówią przepisy na temat wymaganej odległości systemu od budynku?

Właściciel działki, który chce zainwestować w zbiornik podziemny na deszczówkę, powinien zapoznać się z tym, co mówią przepisy zawarte w ustawie Prawo Budowlane na temat innych, podobnych w pewnym stopniu, instalacji, takich jak np. podziemne zbiorniki na szambo czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Zazwyczaj przyjmuje się, że regulacje dotyczące wspomnianych instalacji przydomowych dotyczą również podziemnych systemów mających na celu gromadzenie wody deszczowej.

Jak w takim razie prezentują się wymogi techniczno-prawne dotyczące odległości zbiornika podziemnego na deszczówkę od budynku? Zgodnie z tymi przepisami powinien on znajdować się co najmniej 5 metrów od okien i drzwi budynków mieszkalnych. Dodatkowo należy zachować minimum:

  • 1,5 m od instalacji wodociągowych oraz gazowych,
  • 0,8 m od kabli elektrycznych,
  • 0,5 m od przewodów telefonicznych, telewizyjnych i internetowych.

Zbiornik na deszczówkę – jaka odległość od granicy działki jest konieczna?

Wspomniane przepisy dotyczące tego, gdzie powinien zostać umiejscowiony podziemny zbiornik na deszczówkę, wskazują również, ile od granicy działki oraz drogi można go zamontować. Inwestor planujący montaż takiego rozwiązania powinien zachować odstęp wynoszący co najmniej 2 m od granicy działki oraz od drogi.

Podsumowanie

Chcąc zamontować na swojej działce zbiornik na deszczówkę, należy uwzględnić m.in. to, jaka odległość od granicy działki jest w jego przypadku wymagana. Przyjmuje się, że powinna wynosić ona minimum 2 m. Pod uwagę trzeba wziąć również inne kwestie związane z lokalizacją zbiornika podziemnego, takie jak odległość od m.in. budynku mieszkalnego, instalacji wodociągowych i gazowych czy kabli elektrycznych, a także przewodów telefonicznych, telewizyjnych i internetowych.

Decydując się na zbiornik betonowy na deszczówkę, warto postawić na wysokiej jakości rozwiązanie oferowane przez doświadczoną firmę o uznanej renomie. Jako ceniony producent szamb betonowych od lat dostarczamy naszym klientom niezawodne podziemne zbiorniki betonowe na wodę deszczową, które charakteryzują się doskonałą szczelnością i trwałością. Warto podkreślić, że zapewniamy dowóz naszych produktów do dowolnego miejsca w Polsce oraz bezpłatny, profesjonalny montaż.

Zapraszamy do kontaktu.

Leave a Reply