Bez kategorii

Bakterie do szamba – na jakiej zasadzie działają i jak wybrać odpowiednie?

By 13 grudnia 2023 No Comments

Właściciele działek, na których znajdują się zbiorniki betonowe na ścieki, wykorzystują specjalne bakterie do szamba w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania swoich instalacji. Regularne stosowanie profesjonalnych preparatów pozwala na wygodniejszą i bardziej ekonomiczną eksploatację takich systemów. Aby jednak móc właściwie zadbać o swoją instalację, należy wcześniej rozeznać się, jakie bakterie do szamba sprawdzą się najlepiej. W dalszej części wpisu dokładniej przyjrzymy się temu zagadnieniu i wyjaśnimy m.in.: czym są bakterie do szamba, jak działają, w jakim celu się je stosuje oraz jak prawidłowo z nich korzystać.

Co to są bakterie do szamba?

Specjalistyczne preparaty, określane powszechnie jako bakterie do szamba, są produktami mikrobiologicznymi, które zawierają w sobie kompozycję składników umożliwiających przyspieszenie i usprawnienie procesu rozkładu związków organicznych znajdujących się w zbiorniku na ścieki. W składzie wysokiej klasy środków tego rodzaju mogą znajdować się m.in.:

  • wyselekcjonowane kombinacje bakterii i grzybów,
  • składniki enzymatyczne,
  • startery, pozwalające na szybsze namnażanie się bakterii i grzybów, które są konieczne do bezawaryjnego działania szamba.

W jakiej postaci są dostępne w sprzedaży bakterie do szamba? Najczęściej występują one jako:

  • tabletki do szamba,
  • proszki do szamba,
  • płyny (koncentraty) do szamba.

Bakterie do szamba – jak działają i w jakim celu się z nich korzysta?

Dlaczego prawidłowo dobrane tabletki do szamba są tak istotną kwestią? Wynika to z faktu, że stawia się przed nimi wiele istotnych zadań przekładających się na komfort korzystania z tego rodzaju systemu gromadzenia ścieków. Aby lepiej zrozumieć ich rolę, przyjrzyjmy się bliżej temu, co dają tabletki do szamba i jak wpływają na jego eksploatację.

Tabletki do szamba – skuteczny sposób na zwiększenia stężenia pożytecznych bakterii w zbiorniku

Występowanie bakterii odpowiedzialnych za rozkład związków organicznych jest zjawiskiem zupełnie naturalnym w środowisku. W przypadku zbiorników na szambo mamy do czynienia jednak z dwiema kwestiami, które utrudniają rozwój tych mikroorganizmów oraz uzyskanie ich pożądanej ilości. Pierwszą z nich jest wysokie stężenie związków organicznych w szambie, a drugą, nierzadko jeszcze istotniejszą, stanowią wykorzystywane przez nas na co dzień środki czystości, w tym preparaty dezynfekcyjne. Niszczą one pożyteczną florę bakteryjną zbiornika na ścieki, co utrudnia optymalny rozkład znajdujących się w nim nieczystości. Z tego powodu jednym z podstawowych celów przyświecających bakteriom do szamba jest odbudowa tej flory bakteryjnej oraz przyspieszenie jej rozwoju, a w konsekwencji zachowanie oczekiwanej sprawności procesów rozkładu materii organicznej, które zachodzą w zbiorniku.

Bakterie do szamba – niezbędny czynnik wspierający proces rozkładu nieczystości

Omawiając bakterie do szamba i to jak działają, nie można nie wspomnieć o ich istotnej roli w procesie degradacji nieczystości znajdujących się w zbiorniku na ścieki. Wśród zadań stawianych przed tego typu preparatami można wyróżnić m.in.:

  • przyspieszenie rozkładu nieczystości w szambie,
  • redukcję osadu powstającego na dnie zbiornika oraz przeciwdziałanie gromadzeniu się materii organicznej w tamtym miejscu – pozwala to utrzymywać optymalną pojemność zbiornika na szambo i zapobiegać konieczności częstego odsysania zbierającego się osadu,
  • niwelowanie kożucha powierzchniowego, który powstaje w głównym stopniu z uwagi na obecność substancji tłuszczowych w zebranych ściekach,
  • udrażnianie rury dopływowej,
  • zapobieganie rozwojowi patogennych drobnoustrojów, których namnażanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia domowników.

Liczba elementów składających się na odpowiedź na pytanie, co dają tabletki do szamba, dowodzi, że te preparaty stanowią bardzo ważny element wyposażenia właścicieli działek, na których znajdują się zbiorniki betonowe na ścieki.

Niwelowanie przykrego zapachu, czyli jak działają tabletki do szamba na rzecz zwiększenia komfortu domowników

Istotnym powodem, dla którego wykorzystuje się bakterie do szamba, jest także redukcja nieprzyjemnego zapachu dochodzącego ze zbiornika na nieczystości. Podstawową przyczyną powstawania przykrego aromatu są beztlenowe procesy fermentacji zachodzące w szambie, które wynikają z tego, że nie zachodzi w nim proces napowietrzania. Innym czynnikiem odpowiadającym za występowanie tych zapachów jest gromadzenie się kożucha tłuszczowego na powierzchni ścieków znajdujących się w zbiorniku. Odpowiednie bakterie do szamba umożliwiają neutralizację uciążliwego odoru wydobywającego się z komór zbiornika poprzez m.in. eliminację wspomnianego kożucha powierzchniowego oraz przyspieszenie rozkładu nieczystości.

Co dają tabletki do szamba? Możliwość prowadzenia drenażu do gleby

Wielu właścicieli działek, które nie mogą zostać podłączone do sieci kanalizacyjnej, decyduje się na inwestycję w betonowe szambo dwukomorowe. W przypadku tego rodzaju instalacji stosowanie bakterii do szamba jest konieczne, aby móc w pełni korzystać z jego możliwości. Dzięki aplikacji specjalnej flory bakteryjnej w komorze ze ściekami płynnymi możliwe jest oczyszczenie jej zawartości i uzyskanie wody, którą następnie można odprowadzić do gruntu przy użyciu metody drenażu. Daje to wymierne korzyści inwestorom – mogą oni ograniczyć częstotliwość zamawiania wozu asenizacyjnego, a co za tym idzie, zaoszczędzić pieniądze.

Jakie bakterie do szamba wybrać?

Temat tego, jakie tabletki do szamba kupić, jest często poruszanym wątkiem na niejednym forum poświęconym tego rodzaju systemom gromadzenia ścieków. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór preparatów różniących się między sobą składem, formą, mechanizmem działania, sposobem aplikacji czy ceną. Jakie bakterie do szamba będą więc odpowiednim wyborem? Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji zakupowej należy wziąć pod uwagę trzy główne czynniki.

  • Skuteczność preparatu – jednym z aspektów, który warto przeanalizować w kontekście tego, jakie bakterie do szamba wybrać, są opinie użytkowników na temat efektywności działania poszczególnych preparatów. Warto również skonsultować się w tej sprawie ze specjalistami oferującymi betonowe zbiorniki na nieczystości, takimi jak firma Kamal-Bet, których wiedza i doświadczenie pomogą dokonać optymalnego wyboru bakterii.
  • Skład produktu – ważną kwestią przy zakupie odpowiednich preparatów do szamba jest oczywiście również ich skład. Dobrze sprawdzą się produkty posiadające zrównoważoną kulturę bakterii oraz odpowiednie stężenie tych mikroorganizmów. Za ich sprawą będzie można w znacznym stopniu usprawnić i przyspieszyć proces rozkładu odpadów znajdujących się w zbiorniku. Do efektywnego oczyszczania szamba niezbędne są również m.in.: pożywka dla bakterii sprzyjająca ich szybkiemu namnażaniu (tzw. starter), a także enzymy pozwalające na skuteczne rozpuszczanie tłuszczów, które są kluczowe dla usuwania kożucha powierzchniowego. Na rynku dostępne są zarówno preparaty zawierające wyłącznie bakterie do szamba, które należy uzupełniać innymi środkami w postaci enzymów i starterów, jak i produkty 3w1 zapewniające użytkownikowi kompleksowe działanie.
  • Przeznaczenie preparatu – poza produktami mającymi na celu rozwój pożytecznych bakterii w szambie istnieją specjalne środki mające na celu neutralizację i oczyszczenie szamba. W jakim celu stosuje się tę drugą grupę produktów? Umożliwiają one wyeliminowanie aktualnie istniejących w zbiorniku, szkodliwych bakterii i przygotowanie sprzyjających warunków do rozwoju pożądanych mikroorganizmów.

Bakterie do szamba – jak stosować?

Kiedy wyposażymy się już w płyn, proszek lub tabletki do szamba, musimy upewnić się, jak je stosować. W tym celu niezbędne jest oczywiście zapoznanie się z zaleceniami zamieszczonymi przez producenta na opakowaniu preparatu. Powinny one wskazywać m.in. na dawkę produktu odpowiadającą określonej objętości szamba. Zależnie od wybranego rodzaju środka może być on aplikowany np. do sedesu lub bezpośrednio do zbiornika na nieczystości. Konieczne jest również pamiętanie o regularnym stosowaniu bakterii do szamba, ponieważ w innym wypadku uzyskiwane efekty będą dalekie od zadowalających.

Jak szybko działają bakterie do szamba betonowego? Na efekty pracy wprowadzonych do zbiornika mikroorganizmów należy odpowiednio długo poczekać. Dokładny czas może się różnić w zależności od zastosowanych preparatów oraz stanu szamba. Często jednak już po upływie tygodnia odczuwalny jest niższy poziom zapachu wydobywającego się z komór, a po około dwóch tygodniach zauważalna jest degradacja kożucha tłuszczowego oraz redukcja osadu znajdującego się w zbiorniku.

Podsumowanie

Dobrze dobrane bakterie do szamba pozwalają zadbać o sprawną i bezproblemową eksploatację takiego zbiornika. Pełnią one różne funkcje, w tym m.in. wspierają rozkład nieczystości w szambie, usuwają tłuszczowy kożuch powierzchniowy oraz osad na dnie zbiornika, niwelują przykry zapach wydobywający się z komór czy umożliwiają korzystanie z możliwości drenażu oczyszczonych ścieków do gleby. Zastanawiając się, jakie bakterie do szamba warto wybrać, warto przeanalizować szereg czynników, takich jak np. forma i skład preparatu, a także jego przeznaczenie i skuteczność. W razie wątpliwości związanych z tym, po jakie środki sięgnąć, dobrze jest skonsultować tę kwestię już w momencie korzystania z usług firmy zajmującej się tworzeniem i montażem takich zbiorników.

Jako producent szamb betonowych Kamal-Bet oferujemy różnorodne zbiorniki na ścieki charakteryzujące się wysoką jakością i doskonałą szczelnością. Nasze rozwiązania objęte są pięcioletnią gwarancją, a dodatkowo zapewniamy także ich transport do dowolnej miejscowości w Polsce oraz fachowy, bezpłatny montaż. Z chęcią odpowiadamy też na wszystkie pytania naszych klientów, w tym te dotyczące kwestii optymalnego doboru bakterii do ich szamba.

Zapraszamy do kontaktu.

Leave a Reply