Bez kategorii

Jak sprawdzić poziom szamba? Praktyczny poradnik

By 9 listopada 2023 No Comments

Jak sprawdzić poziom szamba, aby uniknąć sytuacji, w której nadmiar ścieków zebranych w zbiorniku wyleje się na posesję? Z tym dylematem mierzy się wielu mniej doświadczonych właścicieli działek wyposażonych w tego rodzaju system do gromadzenia nieczystości. Ciągłe zaglądanie do zbiornika w celu sprawdzenia, czy już nadszedł czas na zamówienie szambiarki, jest dość uciążliwe, dlatego szukają oni wygodniejszych alternatyw. W dalszej części artykułu podpowiemy, jak w komfortowy sposób kontrolować poziom nieczystości w zbiorniku na szambo, aby zdążyć z odpowiednim wyprzedzeniem wynająć wóz asenizacyjny.

Jak sprawdzić poziom szamba na swojej działce?

Regularne monitorowanie poziomu ścieków w szambie jest konieczne, jeśli chce się uniknąć nieprzyjemnej „wpadki” w postaci nadmiaru nieczystości wydobywającego się ze zbiornika. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, zaglądanie raz na jakiś czas do wnętrza zbiornika zdecydowanie nie jest optymalnym rozwiązaniem. Powstaje więc pytanie: jak sprawdzić poziom szamba w znacznie wygodniejszy sposób?

Odpowiedź jest bardzo prosta: zamontować specjalny czujnik! Tego typu narzędzie można zrobić samodzielnie, tworząc domowym sposobem sygnalizator złożony z dwóch rurek PCV (grubszej i cieńszej) oraz plastikowej lub gumowej piłeczki. Zamiast jednak konstruować własnoręczny wskaźnik i szukać instrukcji, jak go prawidłowo zrobić, znacznie lepiej jest zdecydować się na dużo bardziej funkcjonalne rozwiązanie i wybrać jeden z dostępnych na rynku czujników elektrycznych. Dzięki takiemu urządzeniu właściciel może bez wychodzenia z domu dowiedzieć się, jak wygląda obecny poziom ścieków w szambie.

Jak to możliwe? Najczęściej wybierane, wewnętrzne sygnalizatory poziomu szamba, to zestawy składające się m.in. z sondy, zasilacza oraz centralki, czyli urządzenia, które montuje się w domu. Warto zaznaczyć, że miejscem montażu centralki powinno być pomieszczenie, do którego przynajmniej raz dziennie wchodzi właściciel. Zadaniem tego urządzenia jest bieżące informowanie o tym, czy ścieki w zbiorniku osiągnęły już odpowiedni poziom, by skontaktować się z firmą zajmującą się wywozem nieczystości. Sygnalizacja zbyt wysokiego poziomu szamba urządzenie może odbywać się na różne sposoby, w tym poprzez np. mruganie czerwonej diody czy alarm dźwiękowy, który można w razie potrzeby ręcznie wyłączyć. Co ciekawe, niektóre bardziej zaawansowane, droższe sygnalizatory oferują m.in. możliwość wysyłania alertów SMS do właściciela lub bezpośrednio do przedsiębiorstwa asenizacyjnego.

Jaki czujnik poziomu szamba wybrać?

Czujniki poziomu szamba dostępne na rynku można podzielić na dwie podstawowe kategorie: przewodowe oraz bezprzewodowe. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego urządzenia warto zapoznać się z charakterystyką obu rodzajów wskaźników. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie wybrać rozwiązanie dopasowane do systemu, w którym ma być zamontowane.

Przewodowe czujniki poziomu szamba – na jakiej zasadzie działają?

Schemat działania przewodowego czujnika poziomu szamba jest stosunkowo prosty. W zbiorniku umieszcza się sondę, która ma za zadanie monitorować poziom nieczystości. Jest ona połączona kablem prowadzonym pod poziomem gruntu z centralką, która znajduje się w domu i jest podłączona do gniazdka elektrycznego 230 V przy pomocą odpowiednio dobranego zasilacza. W momencie gdy ścieki w zbiorniku osiągną graniczny poziom, czujnik wysyła do centralki informację, która uruchamia alarm wizualny lub dźwiękowy. To znak, że nieuchronnie zbliża się czas na zamówienie wozu asenizacyjnego.

Jak zamontować czujnik poziomu szamba, który działa w oparciu o technologię przewodową? Aby sygnalizacja mogła sprawnie działać, należy umieścić sondę w zbiorniku. W tym celu trzeba wywiercić niewielki otwór w kominku szamba poniżej poziomu gruntu, a następnie wprowadzić przez ten otwór sondę podłączoną do kabla sygnałowego. Jego rolę powinien pełnić przewód dwużyłowy o niedużej średnicy, np. 0,2 mm odporny na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Kabel sygnałowy należy poprowadzić w ziemi od sondy do centralki znajdującej się w domu.

Wiele wątpliwości wzbudza często kwestia tego, na jakiej wysokości powinna znajdować się sonda w zbiorniku. Najprościej rzecz ujmując, im wyżej zostanie umieszczona, tym mniej czasu będzie mieć właściciel szamba na zamówienie szambiarki. Dobrym rozwiązaniem może więc okazać się montaż sondy kilka centymetrów poniżej otworu doprowadzającego ścieki, ponieważ zapewni dodatkowy bufor czasowy na kontakt z firmą specjalizującą się w zakresie wywozu nieczystości.

Na czym polega działanie bezprzewodowych czujników?

Innym rozwiązaniem, na które może zdecydować się właściciel szamba, jest czujnik bezprzewodowy. Ta grupa produktów jest dość różnorodna, dlatego szczegółowy schemat ich działania i montażu może się różnić, jednak w ogólnym ujęciu można stwierdzić, że działają na podobnej zasadzie. W zbiorniku na dopasowanej do swoich potrzeb wysokości umieszcza się sondę połączoną z nadajnikiem, który może być zamontowany np. w pobliżu włazu do szamba. Kiedy sonda wykryje, że poziom nieczystości osiągnął przyjęty limit, wysyła on bezprzewodowo, np. przez fale radiowe lub Wi-Fi, informację do centralki. Panel centralny po odebraniu informacji uruchamia alarm wizualny lub dźwiękowy. W kontekście tego, jak zamontować czujnik poziomu szamba z tej kategorii, należy zaznaczyć, że nadajnik powinien być zainstalowany możliwie wysoko nad gruntem. W ten sposób zapewniony mu zostanie lepszy zasięg.

Czujniki bezprzewodowe i przewodowe – porównanie

Inwestycja we wskaźnik poziomu szamba jest w większości przypadków bardzo opłacalna. Niezależnie od tego, czy sięgniemy po czujnik przewodowy, czy bezprzewodowy, wybierając urządzenie sprawdzonego producenta, zapewniamy sobie trwały i odporny na trudne warunki zewnętrzne sygnalizator, który niezwłocznie poinformuje nas, gdy poziom nieczystości osiągnie górny pułap. Warto podkreślić także, że oba rodzaje tzw. szambometrów są można montować zarówno w nowszych, jak i starszych szambach betonowych.

Co istotne, między czujnikami bezprzewodowymi a przewodowymi istnieje sporo różnic, które wpływają na to, jaki wskaźnik warto ostatecznie wybrać. Na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?

  • Czujniki przewodowe stanowią atrakcyjne rozwiązanie dla osób, którym zależy na wysokim poziomie wygody i niezawodności. Nie w każdym przypadku jednak można je zastosować. Montaż wskaźnika przewodowego nie jest dobrym pomysłem, jeśli nie chcemy lub nie mamy możliwości przeprowadzić kabla od sondy w zbiorniku do centralki umieszczonej w domu. W sytuacji, gdy na działce mamy wylany beton lub znajduje się kamieniste podłoże, „pociągnięcie” kabla pod poziomem gruntu będzie wiązało się z wysokimi kosztami i może okazać się nieopłacalne. Warto wtedy zastanowić się nad czujnikiem bezprzewodowym.
  • Wskaźniki bezprzewodowe mają swoje istotne atuty, takie jak np. sposób montażu, który eliminuje konieczność prowadzenia kabla ze zbiornika do domu, czy intuicyjność obsługi. Niestety i w przypadku tego rodzaju czujników mamy do czynienia z pewnymi istotnymi wadami. Bezsprzecznie najważniejszą z nich są problemy z zasięgiem. Problematyczny okazuje się np. żeliwny właz zbiornika, który potrafi skutecznie zablokować transmisję sygnału radiowego. Bezprzewodowe czujniki (szczególnie te z niższej półki cenowej) charakteryzują się także zazwyczaj większą awaryjnością niż ich przewodowe odpowiedniki.

Wniosek jest więc prosty: to, który wskaźnik poziomu szamba będzie lepszym wyborem, jest w dużej mierze uzależnione od indywidualnych uwarunkowań danego zbiornika oraz działki.

Podsumowanie

Wiedza na temat tego, jak sprawdzić poziom szamba, jest bardzo przydatna w przypadku właścicieli takich systemów, którzy chcą zapewnić sobie pełen komfort ich użytkowania. Jednym z najlepszych rozwiązań tego problemu jest inwestycja w specjalny czujnik poziomu szamba informujący o tym, że ścieki osiągnęły już górny limit i należy zamówić szambiarkę. Inwestorzy mają do wyboru różnorodne wskaźniki przewodowe i bezprzewodowe – decydując się na wybór konkretnego urządzenia, należy wziąć pod uwagę to, czy zostało one wyprodukowane przez wiarygodną firmę, a także czy jest ono dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Dzięki temu można zapewnić sobie skuteczne rozwiązanie, które zabezpieczy nas przed ryzykiem wylania się nadmiaru nieczystości na działkę.

Warto jednak pamiętać, że sprawdzony czujnik poziomu ścieków to tylko dodatek, a absolutnie najistotniejszą kwestią jest to, aby zapewnić sobie szczelne i trwałe szambo betonowe. Jako renomowany producent szamb betonowych Kamal-Bet oferujemy różnorodne zbiorniki betonowe na ścieki, które dzięki swojej wysokiej jakości mogą bezawaryjnie służyć Państwu przez wiele lat. Naszą ofertę wyróżnia nie tylko doskonałe wykonanie proponowanych produktów, ale także fakt, że zapewniamy na nie aż pięcioletnią gwarancję, a także możemy przetransportować je do dowolnego miejsca w Polsce i bezpłatnie, profesjonalnie zamontować.

Zapraszamy do kontaktu!

Leave a Reply