Bez kategorii

Szambo dwukomorowe – jak działa to rozwiązanie? Wyjaśniamy!

By 9 listopada 2023 No Comments

Czym jest szambo dwukomorowe i jak działa? To jedno z istotnych pytań, z jakimi musi zmierzyć się wielu właścicieli gospodarstw domowych, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zbiornik na szambo jest w takim wypadku wskazaną alternatywą, jednak zróżnicowanie dostępnych rozwiązań z tego obszaru sprawia, że inwestor powinien dobrze zastanowić się, jaka instalacja będzie odpowiednio dopasowana do jego potrzeb. Aby ułatwić podjęcie tej niełatwej decyzji, w dalszej części niniejszego artykułu dokładniej omówimy szambo betonowe: jak działa, jakie są jego zalety oraz w jakich przypadkach może sprawdzić się najlepiej.

Jak zbudowane jest szambo dwukomorowe?

Zanim przejdziemy do kwestii, jaką jest charakteryzująca szambo dwukomorowe zasada działania, warto najpierw przyjrzeć się temu, jak skonstruowane jest to rozwiązanie. Szambo dwukomorowe to zbiornik składający się z dwóch osobnych komór, które przedzielone są specjalną przegrodą przelewową. Ważną częścią tego systemu są również kominy rewizyjne – w przypadku funkcjonalnego szamba dwukomorowego powinniśmy mieć do czynienia oczywiście z dwoma takimi kominami.

Inwestorzy planujący zakup szamba z dwiema komorami mogą na rynku spotkać się ze zbiornikami plastikowymi lub betonowymi. Która z tych opcji będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem? Naszym zdaniem zdecydowanym faworytem są szamba betonowe dwukomorowe ze względu na to, że:

  • gwarantują dużo wyższą trwałość i szczelność, co wynika z zastosowania wysokiej jakości betonu wzmocnionego metalowymi prętami zapobiegającymi rozszczelnieniu zbiornika,
  • charakteryzują się dużą odpornością na negatywne działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych,
  • cechuje je duża waga – zbiornik betonowy jest solidnie osadzony w gruncie i nie ma ryzyka wyparcia go przez oddziaływanie ciśnienia hydrostatycznego, które rośnie w trakcie podniesienia się poziomu wód gruntowych.

Kiedy wiemy już, jak zbudowane jest szambo dwukomorowe przelewowe, możemy zająć się omówieniem zasady działania tego systemu.

Szambo dwukomorowe – jak działa?

Na czym polega cechująca szambo dwukomorowe zasada działania? Fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania zbiornika na szambo podzielonego na dwie komory jest przegroda przelewowa. Jej celem jest zatrzymywanie tzw. grubych ścieków w pierwszej komorze po to, aby nie przedostawały się do drugiej komory przeznaczonej do zbierania nieczystości w formie płynnej.

W mechanizmie działania szamba dwukomorowego istotną rolę odgrywa również aplikacja specjalnej flory bakteryjnej do komory ze ściekami płynnymi. Jak ją przeprowadzić? W tym celu należy umieścić w komorze z płynnymi nieczystościami tabletki lub płyn, które zawierają odpowiednią florę bakteryjną. Dzięki temu zabiegowi dochodzi do oczyszczenia zawartości komory i otrzymania wody, którą następnie można odprowadzić do gruntu przy pomocy metody drenażu. Warto przy tym zaznaczyć dwie kwestie:

  • aby móc legalnie prowadzić drenaż oczyszczonych ścieków do gleby, niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia,
  • szambo betonowe dwukomorowe z drenażem sprawdzi się najlepiej w przypadku większych działek położonych na chłonnym gruncie.

Co zasługuje na podkreślenie, zbiornik dwukomorowy na szambo można zamontować nie tylko na suchym, ale także na lekko podmokłym terenie. W takim przypadku realizacja funkcji, jaką jest opróżnianie do gleby za pomocą drenażu, może być jednak utrudniona.

Szambo dwukomorowe – jakie są zalety takiej instalacji i kiedy może się ona sprawdzić?

Zalety, jakimi cechuje się szambo dwukomorowe, sprawiają, że bardzo wiele osób zastanawiających się nad wyborem odpowiedniego dla siebie szamba sięga po rozwiązania z tej kategorii. Do najistotniejszych plusów szamb dwukomorowych betonowych należą przede wszystkim możliwość ograniczenia częstotliwości wywozu ścieków, dzięki wykorzystaniu metody drenażu, a także wysoki poziom bezobsługowości, szczelności i niezawodności. Rzadsza konieczność zamawiania wozu asenizacyjnego to spora oszczędność dla budżetu, co czyni zbiornik na szambo dwukomorowe naprawdę atrakcyjnym rozwiązaniem.

Opłacalna eksploatacja szamba betonowego z drenażem zachęca do zadania pytania na temat tego, w jakich przypadkach może się sprawdzić to rozwiązanie. Będzie ono optymalne dla właścicieli działek o większej powierzchni, które są położone na gruncie charakteryzującym się odpowiednią chłonnością. W takiej sytuacji, po uzyskaniu pozwolenia z gminy, będzie można legalnie realizować drenaż oczyszczonych ścieków do gleby, co przełoży się na rzadsze korzystanie z usług firmy zajmującej się wywozem nieczystości. Jeśli jednak mamy do czynienia z niewielką działką znajdującą się na niezbyt chłonnym terenie, w przypadku którego metoda drenażu nie będzie właściwie swojej funkcji, lepszym wyborem okaże się betonowe szambo jednokomorowe.

Gdzie można kupić wysokiej jakości szambo betonowe dwukomorowe?

Decydując się na inwestycję w szambo dwukomorowe, należy zadbać o to, aby zapewnić sobie szczelny zbiornik wykonany z wysokiej jakości betonu. Takie rozwiązania proponuje firma Kamal-Bet, czyli renomowany producent szamb betonowych. Dostępne są u nas dwukomorowe zbiorniki betonowe na ścieki różnej wielkości, dzięki czemu mogą Państwo dobrać odpowiednią pojemność szamba do swoich potrzeb. Warto zaznaczyć, że na proponowane przez nas produkty oferujemy aż pięcioletnią gwarancję. Podkreślmy również, że zapewniamy bezpieczny transport zamówionego zbiornika do dowolnego miejsca w Polsce oraz profesjonalny, bezpłatny montaż.

Zachęcamy do kontaktu!

Leave a Reply