Czy Pozwolenie Na Budowę Szamba Jest Potrzebne?

Czy pozwolenie na budowę szamba jest obligatoryjne? To pytanie zadają sobie często właściciele gospodarstw domowych pozbawionych możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Jest ono naturalne, ponieważ podczas planowania takiej inwestycji, należy precyzyjnie ustalić wszelkie formalności, których niedopełnienie mogłoby skutkować przykrymi konsekwencjami.

W dalszej części artykułu wyjaśnimy między innymi: czy pozwolenie na budowę szamba jest potrzebne, a jeśli tak, to w jakich przypadkach należy się o nie ubiegać.

Czy pozwolenie na budowę szamba to konieczność?

Przed zagłębieniem się w szczegóły, zacznijmy od ustalenia podstawowej kwestii związanej z tym, czy pozwolenie na szambo jest niezbędne. Okazuje się, że nie każdy właściciel działki planujący na niej budowę szamba musi w tym celu uzyskać pozwolenie. W niektórych przypadkach do zgodnego z prawem montażu szamba wystarczy mu zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego organu.

Szambo na zgłoszenie – kiedy można obyć się bez pozwolenia?

Jak wspomnieliśmy, nie zawsze do budowy szamba konieczne jest uzyskanie stosownego pozwolenia. Jeśli osoba planuje zamontować zbiornik na szambo, którego pojemność nie przekracza 10 m3, to wystarczy, że dokona zgłoszenia do właściwego organu administracyjnego. W tym celu musi złożyć odpowiedni wniosek w starostwie powiatowym bądź urzędzie miasta na prawach powiatu.

Zgłoszenie budowy szamba – jak je skutecznie zrealizować?

Gdzie leży przyczyna tego, że tak wiele osób zainteresowanych jest odpowiedzią na pytanie: szambo – pozwolenie czy zgłoszenie? Wynika to przede wszystkim z kosztów oraz skali formalności, z jaką należy się zmierzyć, aby móc wykonać planowaną inwestycję. Najważniejszą różnicą między obiema opcjami jest to, że w przypadku pozwolenia niezbędny jest projekt budowlany sporządzony przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami, podczas gdy budując szambo na zgłoszenie, nie trzeba angażować takiego specjalisty.

Nie oznacza to jednak, że budowa szamba bez pozwolenia nie wiąże się z żadnymi formalnościami. Konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku – można pobrać jego gotowy wzór do wypełnienia ze strony urzędu lub samodzielne sporządzić taki dokument. Jakie informacje należy ująć w trakcie formułowania zgłoszenia budowy szamba?

  • Należy wskazać, jaki typ robót budowlanych będzie realizowany – w tym przypadku będzie to budowa szczelnego zbiornika na nieczystości ciekłe o użytkowej pojemności wynoszącej do 10 m3. Co istotne, w treści zgłoszenia trzeba zamieścić informację o pojemności, jaką ma mieć planowany zbiornik.
  • We wniosku powinna znaleźć się informacja na temat tego, z jakich materiałów będzie wykonane szambo.
  • Zgłoszenie powinno zawierać również informacje dotyczące tego, jak będą prowadzone roboty budowlane, a także na kiedy jest przewidziany termin rozpoczęcia prac oraz gdzie będą się one odbywać.

Należy pamiętać o tym, aby do zgłoszenia dołączyć niezbędne dokumenty, takie jak:

  • rysunek, który będzie obrazować usytuowanie szamba na działce – co istotne, trzeba w nim uwzględnić informacje o zachowaniu wymaganych prawnie odległości zbiornika od np. granicy działki,
  • opis techniczny wybranego zbiornika na szambo,
  • oświadczenie wnioskodawcy dotyczące tego, że ma on prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – wnioskodawca wskazuje w nim to, czy jest właścicielem działki, na której ma być wybudowane szambo lub ewentualnie, czy posiada zgodę właściciela danej działki na realizację takich prac.

Po złożeniu wniosku właściwy urząd ma 21 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli po upływie tego czasu okaże się, że urząd nie wskazał żadnych przeciwwskazań, wnioskodawca będzie mógł wybudować szambo na swojej działce.

W jakich przypadkach niezbędne jest pozwolenie na budowę szamba?

Szambo na zgłoszenie jest dostępnym rozwiązaniem jedynie w przypadku zbiorników o pojemności do 10 m3. W pozostałych przypadkach niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę szamba.

W kontekście formalności związanych z budową zbiornika na szambo należy jednak wprowadzić pewne rozróżnienie dzielące szamba o pojemności większej od 10 m3 na dwie grupy.

  • Szamba o pojemności od 10 do 50 m3 – wymagają złożenia wniosku o pozwolenie na budowę wraz z dołączonym do niego projektem budowlanym.
  • Szamba o pojemności powyżej 50 m3 – do budowy zbiorników o tak dużej pojemności potrzebne jest nie tylko uzyskanie pozwolenia na budowę, ale także zgody Państwowego Inspektora Sanitarnego wydawana w oparciu m.in. o ekspertyzę indywidualnych warunków technicznych związanych z lokalizacją i budową szamba.

Gdzie należy ubiegać się o pozwolenie na budowę szamba? Podobnie jak w przypadku, gdy interesuje nas szambo na zgłoszenie, należy skierować się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawie powiatu. Po złożeniu wniosku z odpowiednimi załącznikami urząd ma 65 dni, aby udzielić wnioskodawcy odpowiedzi.

Podsumowanie

Konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę szamba i wiążące się z tym formalności mogą wydawać się zniechęcające, jednak w wielu przypadkach taka forma zgody ze strony urzędu nie jest potrzebna. Dla wielu domów jednorodzinnych zbiornik o pojemności do 10 m3 jest optymalny, a do montażu tego typu rozwiązania wystarczy zgłosić taką chęć w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu.

Niezależnie jednak od tego, jakiej wielkości zbiornik Państwa interesuje, warto zadbać o jego wysoką jakość wykonania, niezawodną szczelność oraz montaż realizowany przez doświadczonych specjalistów. Wszystkie te aspekty zapewnia renomowany producent szamb betonowych Kamal-Bet, który oferuje wysokiej klasy zbiorniki betonowe na ścieki o różnych pojemnościach. W naszym asortymencie znajdują się zarówno szamba o pojemności do 10 m3, jak i większe, dzięki czemu bez trudu znajdą Państwo wśród nich rozwiązanie dopasowane do swoich oczekiwań. Decydując się na współpracę z Kamal-Bet, zapewniają sobie Państwo nie tylko wysokiej jakości zbiornik na szambo objęty pięcioletnią gwarancją, ale także jego bezpieczny transport oraz profesjonalne, bezpłatne osadzenie w gotowym wykopie.

POTRZEBUJESZ POMOCY?
ZOSTAW NUMER - ODDZWONIMY!


    Podanie danych w powyższym formularzu jest całkowicie dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej obsługi Twojego zapytania. Więcej na Czytaj więcej