Bez kategorii

Szambo czy oczyszczalnia: jakie rozwiązanie wybrać dla swojego domu?

By 13 września 2023 No Comments

Częsty dylemat osób zastanawiających się, jak poradzić sobie z wytwarzanymi nieczystościami, zawiera się w pytaniu: szambo czy oczyszczalnia ścieków umiejscowiona przy domu? Obie opcje mają swoje zalety i wady, dlatego, aby podjąć dobrą decyzję, należy przeanalizować różne czynniki. Chcąc wesprzeć Państwa w ostatecznym wyborze, postanowiliśmy przygotować artykuł, w którym wyjaśnimy między innymi: czym charakteryzują się szambo oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie są różnice między każdym z tych rozwiązań, a także jakie są ich plusy i minusy.

Szambo czy oczyszczalnia ścieków? Charakterystyka obu rozwiązań

Zrozumienie różnicy między szambami a oczyszczalniami ścieków to klucz do podjęcia świadomej decyzji dotyczącej rozwiązania problemu gospodarki ściekowej w domu. W tym celu warto przyjrzeć się bliżej temu, co cechuje oba te rozwiązania.

Czym jest szambo?

Szambo to bezodpływowy, szczelny zbiornik wykonany z betonu lub tworzywa sztucznego, do którego odprowadza się nieczystości z gospodarstwa domowego. Inwestują w nie właściciele działek pozbawionych dostępu do sieci kanalizacyjnej. Korzystniejszym rozwiązaniem z perspektywy użytkowników są wysokiej jakości szamba betonowe, które cechuje, między innymi, lepsza odporność na duży nacisk gruntu czy wyższa trwałość niż w przypadku zbiorników plastikowych. Wybierając zbiornik na ścieki na swoją działkę, należy wziąć pod uwagę m.in.:

  • rodzaj zbiornika – do wyboru są np. zbiorniki jednokomorowe, dwukomorowe oraz wielokomorowe,
  • pojemność zbiornika – powinna być dopasowana do potrzeb danego gospodarstwa domowego,
  • jakość wykonania zbiornika – warto zdecydować się na rozwiązanie oferowane przez renomowanego producenta, takiego jak Kamal-Bet.

Osoby, które decydują się na inwestycję w szambo, muszą zadbać o regularne usuwanie nieczystości ze zbiornika. Proces ten realizowany jest zazwyczaj raz na dwa lub trzy tygodnie i polega na skorzystaniu z usług firmy dysponującej przeznaczonymi do tego celu wozami asenizacyjnymi.

Co to jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Czy zbiornik na szambo jest jedynym dostępnym rozwiązaniem dla gospodarstwa domowego, które nie może być podłączone do miejskiej lub gminnej sieci kanalizacyjnej? Okazuje się, że nie! Co zamiast szamba na działce można w takim razie zamontować, aby rozwiązać kwestię produkowanych nieczystości? Alternatywą dla zbiorników na szambo są przydomowe oczyszczalnie ścieków, które w ostatnich latach zyskały spore grono zwolenników.

Na jakiej zasadzie działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? W ogólnym ujęciu cykl utylizacji nieczystości w takiej instalacji można przedstawić następująco. Pierwszym krokiem jest transport ścieków do zbiornika gnilnego, gdzie dochodzi do oddzielenia zawiesin oraz beztlenowego rozkładu. Po tym procesie nieczystości przepływają do przestrzeni, gdzie dochodzi do ich natleniania oraz biodegradacji z udziałem specjalnie dobranych bakterii. W kolejnej fazie następuje filtracja wstępnie oczyszczonych ścieków oraz seria innych procesów biochemicznych. Warto przy tym zaznaczyć, że w zależności od typu przydomowej oczyszczalni ścieków, poszczególne fazy cyklu utylizacji nieczystości różnią się od siebie, dlatego przed inwestycją w konkretny system, należy dokładnie zapoznać się z jego mechanizmem działania.

Szambo betonowe czy oczyszczalnia ścieków – porównanie obu systemów

Znając podstawową charakterystykę obu rozwiązań, możemy spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie: szambo czy oczyszczalnia przydomowa – co jest korzystniejsze? W tym celu porównajmy obie inwestycje z perspektywy inwestora, przedstawiając plusy i minusy każdej z nich.

Inwestycja w wysokiej jakości zbiorniki betonowe na ścieki niesie dla gospodarstw domowych wiele korzyści. Jedną z istotnych zalet takiej decyzji jest aspekt finansowy – zakup i montaż szamba betonowego wiąże się zazwyczaj z dużo mniejszym wydatkiem niż w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków. Należy przy tym uwzględnić jednak koszty późniejszej eksploatacji, które wynikają z konieczności opróżniania zbiornika przez wóz asenizacyjny. Na uwagę zasługuje również fakt, że budowa szamba obwarowana jest mniejszymi restrykcjami prawnymi (związanymi m.in. z wielkością działki czy rodzajem gruntu) niż te, z którymi mamy do czynienia, decydując się na inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków. Szambo betonowe jest również lepszym rozwiązaniem w momencie, gdy dysponujemy niewielką działką, gdzie byłby problem ze zmieszczeniem zarówno osadnika gnilnego, jak i pola infiltracyjnego.

Jakie argumenty przemawiają natomiast za inwestycją w przydomową oczyszczalnię ścieków? Do najistotniejszych zalet tego typu instalacji zalicza się:

  • ekologię rozwiązania,
  • funkcjonalność związaną z przetwarzaniem ścieki do formy bezpiecznej dla środowiska,
  • niższe koszty eksploatacji.

Wspomniane wcześniej minusy, takie jak wysoki koszt inwestycji czy konieczność spełnienia wielu wymogów prawnych, sprawiają, że w wielu przypadkach optymalnym rozwiązaniem będzie szambo betonowe.

Podsumowanie

Wybór między szambem a oczyszczalnią nie jest prosty i zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, budżet oraz indywidualne preferencje. Szamba betonowe mają kilka istotnych przewag nad przydomowymi oczyszczalniami ścieków – wśród nich można wyróżnić m.in. znacznie niższe koszty inwestycji, większą opłacalność w przypadku niewielkich działek czy mniejsze restrykcje prawne związane z budową takiego systemu. Zwolennicy przydomowych oczyszczalni ścieków wskazują natomiast przede wszystkim na ekologię takiego rozwiązania oraz niższe koszty bieżącej eksploatacji.

Jeśli chcą Państwo zdecydować się na inwestycję w zbiornik betonowy na ścieki, to serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Jako renomowany producent szamb betonowych Kamal-Bet oferujemy wysokiej jakości zbiorniki betonowe charakteryzujące się wyjątkową trwałością i szczelnością. W ramach naszych usług zapewniamy transport do dowolnej miejscowości w Polsce, pięcioletnią gwarancję i bezpłatny, profesjonalny montaż w wykonaniu naszych wykwalifikowanych specjalistów.

Zapraszamy do kontaktu.

Leave a Reply