Jak zrobić ziemiankę w ogrodzie? Wielu miłośników ogrodnictwa poszukuje sposobów na optymalne przechowywanie swoich plonów. Takie rozwiązanie zapewnia naturalne chłodzenie w upalne dni. Jednym z popularnych rozwiązań w tej kwestii jest ziemianka. Jak zbudować ziemiankę w ogrodzie? W tym wpisie przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące tej budowli oraz przedstawimy ciekawe alternatywy. Zachęcamy do lektury!
Jak zrobić ziemiankę w ogrodzie i dlaczego warto ją mieć?
Ziemianka to naturalne miejsce do przechowywania, często budowane pod ziemią. Dawniej służyło do przechowywania plonów, takich jak warzywa i owoce. Taka budowla może pełnić funkcję chłodnego miejsca wypoczynku. Jej główną zaletą jest zdolność do utrzymania stałej, niskiej temperatury.
Posiadanie ziemianki w ogrodzie niesie za sobą wiele korzyści. Dzisiejsze konstrukcje nie tylko pełnią funkcje spiżarni. Coraz częściej są także miejscem wypoczynku. Piwniczka na wino w ogrodzie to nieszablonowy sposób na przechowywanie i konsumpcję trunków. Ziemianka pozwala też na składowanie sprzętów ogrodniczych czy sezonowych przedmiotów.
Ustalanie wymiarów i głębokości
Ziemianki montuje się bezpośrednio pod warstwą ziemi, natomiast ich wymiary są uzależnione od potrzeb ich użytkowników. Jeśli planujesz przechowywać duże ilości plonów, potrzebujesz więcej miejsca. Jednak pamiętaj, że większa ziemianka może wymagać dodatkowego wentylowania.
Czy na piwnice trzeba mieć pozwolenie?
Piwniczka w ogrodzie zasadniczo nie wymaga pozwoleń, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 m². Niemniej interpretacja prawa bywa różna, więc przed przystąpieniem do budowy warto wysłać zgłoszenie do urzędu powiatowego i zaczekać na odpowiedź. Reakcja urzędu, lub jej brak (w przypadku zgody milczącej), wskaże dalsze kroki. Zazwyczaj jednak ziemianka traktowana jest jak budynek gospodarczy i nie wymaga uzyskania pozwolenia.
Krok po kroku: jak zbudować ziemiankę?
Jak zrobić ziemiankę na warzywa? Cała konstrukcja powstaje w kilku etapach.
- Zacznij od wykopania dołu o wybranych wcześniej wymiarach. Upewnij się, że ściany wykopu są stabilne.
- W celu zabezpieczenia przed wilgocią możesz dodać warstwę żwiru na dno oraz folię na ściany.
- Zamontuj rury wentylacyjne w górnej części ziemianki, co zapewni przepływ powietrza.
- W zależności od potrzeb możesz wyłożyć ściany drewnem lub kamieniem, a następnie zamontować drzwi.
Samodzielnie budowane ziemianki nie zawsze są bezpieczne. Woda czy wilgoć może powodować obsuwanie się ziemi, co w konsekwencji może prowadzić do osunięcia się całej piwniczki.
Bezpieczne i trwałe ziemianki betonowe
Jak zrobić piwnice w ziemi? Nie jest to trudne, jednak nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. W kwestii piwniczek ogrodowych lepiej zaufać specjalistom, którzy z wykorzystaniem najlepszych materiałów stworzą stabilną i trwałą konstrukcję. Jako Kamal-Bet producent zbiorników betonowych, tworzymy również nowoczesne ziemianki betonowe. Wykonane z wysokiej klasy betonu – odlewane monolitycznie, zabezpieczone z zewnątrz masą bitumiczną oraz wibrowane w trakcie zalewania zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa. Beton wzbogacony został o hydrouszczelniacze w8, co sprawia, że budowla dobrze radzi sobie z wilgocią i jest odporna na ich działanie.
Poza różnymi rodzajami ziemianek betonowych poponujemy także ich kompaktowe i funkcjonalne wyposażenie. Stojaki na wino, półki na przetwory czy regały na narzędzia wprowadzą ład i porządek w przestrzeni oraz wpłyną na jej walory estetyczne. Wszystkie proponowane przez nas wypełnienia ziemianek wykonujemy z materiałów odpornych na wilgoć. Nawet przypadkowe zalanie piwniczki nie wpłynie na ich funkcjonalność.
Nasze ziemianki betonowe zamontujemy w dowolnym miejscu w Polsce. Bezpłatny, profesjonalny montaż zapewni bezpieczeństwo całej konstrukcji. Na każdy produkt udzielamy 5-letniej gwarancji. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!