Od dawna ludzie wykorzystują wodę deszczową do podlewania ogrodu. Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać, aby najlepiej odpowiadał potrzebom i służył przez lata? W tym artykule prezentujemy cechy najlepszych zbiorników i podpowiadamy, jak obliczyć potrzebną pojemność.
Zbiornik na deszczówkę – czy warto?
Gromadzenie wody deszczowej niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla portfela. Co zrobić z deszczówką? Sposobów na jej wykorzystywanie jest mnóstwo: od podlewania roślin, przez mycie samochodu, sprzątanie powierzchni zewnętrznych, aż po napełnianie oczka wodnego. Pozwala to zaoszczędzić wodę z wodociągu, co ma pozytywny wpływ na środowisko i obniża rachunki za wodę. Warto dodać, że deszczówka jest naturalnie miękka, przez co bardzo korzystnie działa na podlewane nią rośliny. Jej zbieranie pomaga też zmniejszyć ilość wody spływającej do gruntów, a to z kolei ogranicza erozję gleby. Wykorzystywanie wody deszczowej to krok w kierunku bardziej zrównoważonego, ekologicznego stylu życia, dlatego warto pomyśleć o zbiorniku, który pozwoli ją gromadzić.
Jak działa zbiornik na deszczówkę?
Proces zbierania wody deszczowej opiera się na prostej zasadzie. Rynny zamontowane na dachu budynku kierują wodę z opadów lub topiącego się śniegu do rur spustowych, skąd spływa prosto do zbiornika: naziemnego lub podziemnego. Niezależnie od typu, zwykle są one wyposażone w otwór zamykany pokrywą, który umożliwia dostęp do wody oraz zapobiega jej ewentualnemu zanieczyszczeniu przez czynniki zewnętrzne. Zgromadzona woda może być pobierana ze zbiornika za pomocą pompy lub przez system rur i zaworów. Nowoczesne zbiorniki często posiadają system odprowadzania nadmiaru wody. Kiedy zostanie osiągnięta pełna pojemność, reszta deszczówki jest kierowana do kanalizacji deszczowej lub do innego systemu, aby zapobiec przepełnieniu.
Jaki zbiornik na deszczówkę: betonowy czy plastikowy?
Wiele osób zastanawia się, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać. Na forum ogrodniczym, blogach i social media można znaleźć wiele inspiracji jak wykorzystać plastikowe beczki czy inne pojemniki z tworzyw sztucznych do zbierania wody. I rzeczywiście, czasem dobrze jest zacząć od tego, co ma się pod ręką. Warto jednak przemyśleć trwalsze i bardziej estetyczne rozwiązanie, które dobrze wkomponuje się w otoczenie domu: zbiornik wykonany z betonu.
Zbiornik betonowy na deszczówkę to rozwiązanie na lata. Odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych, spełnia swą rolę bez zarzutu. Dzięki większej masie jest stabilny i nie grozi mu przemieszczenie nawet podczas największej ulewy. Montaż zbiornika betonowego jest realizowany przez profesjonalistów, dzięki czemu instalacja jest zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna.
Jak dobrać zbiornik na deszczówkę? Betonowy czy plastikowy, mają określoną pojemność, którą należy dobrać do powierzchni dachu. Przyjmuje się, że na 25 m² powierzchni, z której jest zbierana woda, przypada 1 m³ objętości zbiornika (pojemność 1000 litrów).