Bez kategorii

Szambo betonowe czy plastikowe – które z tych rozwiązań jest lepsze?

By 21 sierpnia 2023 No Comments

Decydując się na zakup szamba, wiele osób zastanawia się nad tym, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Szambo betonowe czy plastikowe? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb każdego klienta. Wiedza na temat właściwości każdego z rodzaju szamba na pewno pomoże podjąć odpowiednią decyzję. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, gdzie wyjaśniamy pokrótce, jakie są główne różnice między szambem betonowym oraz plastikowym.

Jakie szambo lepsze – betonowe czy plastikowe? Odpowiadamy

Zbiorniki bezodpływowe często instaluje się tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia danego budynku do gospodarki ściekowej. Szambo, czyli zbiornik bezodpływowy, może być różny: zazwyczaj wybór dotyczy szamba plastikowego oraz szamba betonowego. Czym różnią się obie te konstrukcje?

Szambo plastikowe – właściwości

Szamba plastikowe są przede wszystkim stosunkowo lekkie. Łatwiej jest je przetransportować, a co równie ważne – można je zamontować samodzielnie. Należy zauważyć, że szamba plastikowe nie posiadają łączeń oraz spawów, zatem ryzyko uszkodzenia jest duże w momencie kiedy nad zbiornikiem przejedzie samochód. Taki zbiornik nie jest odporny na spory nacisk gruntu. Szamba betonowe posiadają płyty wzmacniane najazdowe nawet do 40 ton. Jest to bardzo ważna kwestia, na którą powinny zwrócić uwagę osoby mające zbiorniki w miejscach przejezdnych.

Warto dodać również, że polietylen, z którego wykonuje się szamba plastikowe, to jednak wciąż tworzywo sztuczne, które może się zużyć pod wpływem różnych niekorzystnych czynników. Co więcej, zbiorniki plastikowe są zbyt lekkie i mogą zostać wyparte przez wody gruntowe.

Szambo betonowe – jakie będzie najlepsze?

Zbiorniki betonowe to najbardziej tradycyjne rozwiązania. Ich największą zaletą jest trwałość; szamba betonowe wykonuje się z wysokiej jakości betonu, który odznacza się wytrzymałością oraz szczelnością. Do tego, by powstała taka konstrukcja niezbędne są również metalowe pręty, które zapobiegają rozszczelnieniu zbiornika bezodpływowego. Szambo betonowe może z powodzeniem służyć nam przez wiele lat. Cała konstrukcja wykazuje się odpornością na wiele niepożądanych czynników – w tym również na warunki atmosferyczne.

Beton to bardzo trwały materiał, który trudno jest uszkodzić; nic zatem dziwnego, że tak wiele osób wybiera szambo betonowe. Atutem w przypadku szamba betonowego jest również jego waga. Jest ona na tyle duża, że zapewnia zbiornikowi solidne umieszczenie w gruncie. Ciężar takiej konstrukcji to również gwarancja, że zbiornik nie zostanie wyparty z uwagi na ciśnienie hydrostatyczne, które zwiększa się w momencie podniesienia się poziomu wód gruntowych. Jeśli zależy nam na takim zbiorniku, który będzie nam służył przez dłuższy czas, to koniecznie zainwestujmy w szambo betonowe.

Gdzie kupić szambo betonowe?

Znamy już odpowiedź na pytanie: szambo betonowe czy plastikowe? Niejedno forum internetowe, na którym udzielają się pasjonaci tego tematu, także wskazuje na przewagę zalet szamba betonowego. Pozostaje w takim razie pytanie: gdzie kupić szambo betonowe? Jeśli interesują Państwa zbiorniki betonowe na ścieki, to zachęcamy do zapoznania się z usługami firmy Kamal-Bet. To znany w całej Polsce, a także w wielu innych krajach Unii Europejskiej producent szamb betonowych, które sprawdzają się niezawodnie i służą użytkownikom przez długie lata. Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą firmy!

Leave a Reply